Centella Asiatica

katkılarıyla

 

Gotu Kola adıyla da bilinen Centella Asiatica Çin, Japonya, Hindistan ve Endonezya başta olmak üzere pek çok Asya ülkesinin sulak alanlarında yetişen çok yıllık bir bitkidir.

Geleneksel Asya tıbbında yaraları iyileştirmek için yüzlerce yıldır kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca hayvanlar aleminde de kaplanların kendi yaralarını iyileştirmek için bu ot üzerinde yuvarlanması nedeniyle Centella Asiatica’nın bilinen diğer bir adının da kaplan otu olduğunu söylemektedir.

 

Centella Asiatica İçeriğinin Cildimiz İçin Yararları Nelerdir?

3000 yıldır kullanılan Centella Asiatica’nın cildimize yararlarını anlamak için öncelikle bu bitkinin içeriğinde neler barındırdığını bilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda Centella Asiatica kendi içeriğinde flavonoidler, vitaminler, amino asitler ve terpenoidler barındırır. Terpenoidler arasında ise Madecassic Asit, Madecassoside, Asiatic Asit, Asiaticoside ve Asiatic Asit bulunur.

 

Şimdi Centella Asiatica ve içeriğindeki bileşenlerin cildimiz için neler yaptığına bakalım:

  • Centella Asiatica cildimiz için yatıştırıcı ve iyileştirici özellikler barındırır. Bu nedenle özellikle hassas, tahriş olmuş cilt bariyeri olmak üzere tüm cilt tipleri için Centella Asiatica mükemmel bir seçenektir. Aynı zamanda Centella Asiatica’nın bu özellikleri kaşıntı ve yanma gibi görünür cilt hassasiyeti belirtilerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Bu anlamda Centella Asiatica, cilt bariyerini onarıp, pH değerini düşürerek cildin tahrişini azaltır.
  • Centella Asiatica, cilt üzerinde uygulandığı bölgede antioksidan ve kolajen aktiviteyi artıran bileşenler içerir. Yapılan bazı çalışmalar Centella Asiatica’nın cilt yüzeyindeki yaraların iyileşmesini hızlandırdığını göstermiştir. Ayrıca diğer bir özellik olarak UVB hasarına karşı koruma kabiliyeti olduğu görülmüştür.
  • Centella Asiatica nemlendirici özellikler barındırır. Yapılan diğer bir çalışmada Centella Asiatica içeren ürünlerin cilt yüzeyindeki hidrasyon durumunu arttırdığı ve transepidermal su kaybının azaltarak cilt nemini iyileştirmede etkinliği olduğu bulunmuştur.
  • Centella Asiatica’nın içeriğindeki bileşenler sayesinde antibakteriyel etkileri bulunmaktadır. Bu özelliği ile cilt üzerinde oluşabilecek bakterilere karşı etkilidir.

Centalla Asiatica’nın cilt üzerinde yarattığı güçlü etkileri için teşekkürlerimi sunmadan önce arka fonda görülen triterpenoid saponinler (Madecassoside, Madecassic Asit, Asiatic Asit ve Asiaticoside) için de ek bir not düşmek istiyorum. Çünkü bu bitki kimyasallarının Centella Asiatica için yukarıda bahsettiğim çoğu etkilerini oluşturan gizli kahramanlar olduğunu söyleyebilirim.

 

Centella Asiatica Ürünleri İçerik Listesinde Nasıl Aranmalı?

Satın aldığınız ürünlerin içerik listesinde Centella Asiatica’nın barındırdığı bileşenlerinde ayrı ayrı bulunabileceğini unutmayın. Bu yüzden içerik listesinde; Centella Asiatica Extract (Gotu Kola Extract), Centella Asiatica Leaf Water, gibi isimlendirmelerle karşılaşabileceğiniz gibi Madecassic Acid, Madecassoside, Asiatic Acid, ve Asiaticoside şekilde de bu içerikleri görmeniz mümkündür.

 

Centella Asiatica İçeriğini Cilt Bakım Rutinime Nasıl Ekleyebilirim?

Centella Asiatica, tüm cilt tipleri tarafından kullanılabilen bir içeriktir. Ayrıca tipik olarak serum, krem, maske, yıkama köpüğü gibi alternatif olarak farklı şekillerde formüle edilmektedir. Bu yüzden Centella Asiatica’yı cilt bakımınızın en az bir aşamasına dahil ederek rutininize kolayca ekleyebilirsiniz.

 

Referanslar

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27168678/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21893113/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10189951/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24278045/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18715251/ https://scialert.net/abstract/?doi=jms.2018.198.204

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

LeMuadil kimdir?

Lé Muadil, cilt bakımında kullanılan bileşenlerin faydalarından, farklı cilt bakım ürünlerinin uygun şekilde uygulanmasına kadar çok sayıda cilt bakım konusu hakkında yazmaktadır. Ayrıca marka yönetimi, tüketici davranışları ve pazarlama gibi alanlarda eğitim almıştır. Şuan hali hazırda akademik kariyerini sürdürmektedir.

 

 

----------------------------------------------------------------

Bu Blog yazısını sonuna kadar okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Umarız sizler için faydalı olmuştur.
Ayrıca yazıyı sonuna kadar okuyup bize vakit ayırdığınız için "glamiblog10" kodu ile tüm ürünlerde geçerli %10 indirim hakkı kazandınız.
İndirimden yararlanmanız için sizi online mağazamıza bekliyoruz.


Not: %10 indirim hediyesinden sınırlı sayıda müşterimiz yararlanabilecektir.
Bu kişi sayısı glamiko.com üzerinden belirlenmiş olup kullanım sayısına ulaşınca sonlandırma hakkına sahiptir.